- Co składa się na kompletny kosz gabionowy?
W skład koszy gabionowych wchodzą siatki zgrzewane gabionowe odpowiedniej długości, spirale łączące gęstozwojowe oraz odpowiedniej długości ściągi. Dla przykładu w skład kosza 1x1x1m wchodzi:
– 6szt. siatek 1x1m
– 12szt. spiral L=1m
– 4 szt. ściągów L=1m
Przy dłuższych ścianach gabionowych możliwa jest optymalizacja konstrukcji gabionowej tj. unikanie podwójnych ścian na łączeniu koszy.
- Czy gabiony są trwałe?
Kosze gabionowe zgrzewane firmy Ogroland zabezpieczone są antykorozyjnie powłoką Cynkowo-Aluminiową ZnAl (Bezinal lub Galfan) Klasa A zgodnie z Normą Europejską EAD 200020-00-0102. Taki typ powłoki daje trzykrotnie dłuższą ochronę przed korozją w porównaniu do konwencjonalnych powłok cynkowych.
- Czy można łączyć kosze gabionowe?
Gabiony z siatek zgrzewanych mają budowę modułową, dzięki czemu można je łączyć w dowolnych konfiguracjach i przekrojach. Dodatkowo bardzo łatwo można wykonywać konstrukcje stopniowane (schodkowe), gdzie jedna warstwa jest wysunięta bardziej niż kolejna.
- Oblicowania ścian gabionami zgrzewanymi.
Do budowy elewacji z koszy gabionowych należy użyć gabionów, wykonanych z siatek stalowych zgrzewanych o oczkach kwadratowych 76,2×76,2 lub 50×100 mm (niedopuszczalne jest użycie siatki plecionej). Drut, z którego jest wykonana siatka musi być zabezpieczony przed korozją powłoką Zincalu . Kosze gabionowe łączone są spiralą z drutu 3mm w powłoce Zincalu oraz specjalnymi stężeniami odpowiedniej długości. Kosze należy stawiać na fundamencie oraz kotwić je do ściany,
- Czy potrzebny jest fundament betonowy pod gabionami?
Ponieważ konstrukcja gabionowa jest ciężka, w zależności od ilości kamienia , kosze gabionowe należy ustawiać na utwardzonym podłożu. Powinno to być 30-40cm warstwa ubitego tłucznia lub ławie fundamentowej. Zapobiega to odkształceniom się koszy w przypadku osiadania podłoża.