ogrodzenia panelowe – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Ogrodzenie panelowe to gotowy płot, będący estetycznym połączeniem elementów prefabrykowanych. Gotowe prefabrykaty? Tutaj od razu nasuwa się wniosek, że montaż tego typu ogrodzenia nie sprawi nam kłopotów i nie będzie wymagał znacznych nakładów czasu i pracy. Czy jednak takie gotowe rozwiązanie będzie wystarczająco solidne i trwałe? Gdzie sprawdzi się najlepiej ogrodzenie panelowe? I na jakie korzyści możemy liczyć wybierając panele?

Ogrodzenia panelowe – co je wyróżnia?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ogrodzenie panelowe to płot wykonany z gotowych prefabrykatów. Zatem ogrodzenie panelowe to gotowe panele przymocowane do ustawionych w równej odległości słupków. W zależności od technologii montażu i wykorzystanych do produkcji ogrodzenia materiałów, charakteryzuje się ono zróżnicowaną sztywnością, trwałością, a także stopniem zabezpieczenia ogradzanej posesji. Najczęściej występującym i najchętniej wybieranym rodzajem ogrodzenia panelowego jest ogrodzenie wykonane ze stali. Dlaczego akurat takie rozwiązanie jest preferowane przez inwestorów?

Otóż ogrodzenie ze stalowych drutów najlepiej radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi (istotne jest dobre zabezpieczenie antykorozyjne elementów, np. w technologii 3 warstw powlekania – cynk, warstwa podkładowa, powłoka poliestrowa), jest trwałe, sztywne i odporne na odkształcenia. Stabilność konstrukcji zapewnia tutaj betonowanie słupków ogrodzenia w gruncie lub przykręcanie ich do podłoża za pomocą kotew, łączenie – wykorzystanie obejm, łączników i śrub.

Ogrodzenie wykonane ze stalowych paneli z pewnością nie wymaga takich nakładów pracy konserwacyjnej, jak np. ogrodzenie z paneli drewnianych, gdzie konieczna jest impregnacja i regularne dbanie o dobry stan ogrodzenia. Ogrodzenia ze stali to zatem rozwiązanie trwalsze, ale i wygodniejsze w utrzymaniu.

Ogrodzenie panelowe – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Ogrodzenie panelowe to przede wszystkim niewielki koszt inwestycji, szybkość i prostota montażu oraz łatwość utrzymania ogrodzenia w dobrej kondycji przez długi czas. Taki rodzaj ogrodzenia sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie zależeć nam będzie na powyższych elementach.

Istotną kwestią jest tutaj fakt, że ogrodzenia panelowe nie zapewniają wysokiego poziomu prywatności na ogradzanej posesji, bowiem utrzymana jest tutaj niemal całkowita widoczność tego, co znajduje się za płotem. Dlatego też ogrodzenia panelowe najczęściej wykorzystywane są do zabezpieczania terenów gospodarczych, przemysłowych, czy po prostu obszaru wokół firmy. Jeśli cenimy sobie prywatność, możemy jednak w takim wypadku postawić na posadzenie bujnej, wysokiej roślinności tuż przy ogrodzeniu, która zapewni nam komfort prywatności i ochroni nas przed zewnętrznym otoczeniem. Takie postawienia sprawy pozwala na swobodne zastosowanie ogrodzeń panelowych także w przypadku zabezpieczanie posesji wokół domów prywatnych.

Ogrodzenia panelowe znakomicie łączą się z innymi elementami, co sprawia, że jesteśmy w stanie stworzyć w ten sposób ciekawe i oryginalne połączenia oraz efekty dekoracyjne wokół posesji. Dzieki takim rozwiązaniom i możliwościom posadzenia w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodzenia dowolnej roślinności, ogrodzenia panelowe mogą stać się nowatorską i bardzo efektowną ozdobą ogradzanej przestrzeni.